Blog

5S Nedir? Nasıl Uygulanır?

28.04.2021

İlk olarak Japonya da kullanılan ve baş harflerini Japoncadan alan 5S, (Seiri, Seiton, Seiso, Seiketsu, Shitsuke) organizasyonlarda kaliteli bir çalıştırma oluşturmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak için kullanılan bir tekniktir. 5S iyileştirme araçlarının temelini oluşturmaktadır ve kısaca düzen, temizlik ve disiplin olarak tanımlanabilir.

 

 

 

Bir çalışma ortamına baktığımızda birçok kez aranan bir şeyi bulmakta güçlük çeken bir çalışanı, bu sürede kaybedilen zamanı, gereksiz işlemlere ya da sürekli düzenlenen çalışma ortamının belirli süre zarfında tekrar eski haline hatta eskisinden daha karmaşık hale döndüğüne şahit olmuşuzdur. Çoğu zaman “bunu buraya kim koydu” diyaloglarını duyar gibiyiz?

 

Elbette Japonya da metodolojiye döndürülen 5S Tekniğini uygulamak, sürdürülebilirliğini korumak her ne kadar basit bir teknik olarak tanımlasak ta geçiş sürecinde bir takım dirençlerle karşılaşmak kaçınılmaz bir gerçektir. “Düzenledik, iki gün sonra eskiye döneriz” cümlesini duyar gibiyiz değil mi?

 

“KALİTELİ ÇALIŞMA ORTAMI”

Konfor, güvenlik, temizlik açısından çalışma koşullarının mükemmel olduğu bir ortam düşünelim! Keyif alarak çalışma sizce de böyle bir ortamda nasıl olur?

 

Seiri, Seiton, Seiso, Seiketsu, Shitsuke harflerinden oluşan 5S tekniğinin Türkçe karşılığı Ayıklama, Düzenleme, Temizleme, Standartlaştırma, Disiplindir. Aslına bakacak olursak 5S tekniği birçok ortamda, bu teknik hakkında bilgi sahibi olsak ta olmasak ta İlk 3 S i uygulanmakta.  Kullanmadığımız araç gereçleri ayıklıyoruz, araç gereçleri, ekipmanları vb. kullanıma göre düzenliyoruz ve son temizlik! Direnç son 2 S ‘de standartlaştırma ve disiplini sağlama!

 

Standartlaştırma, ilk 3S’ te elde edilenlerin devamlılığını sağlamaktır. Burada karşılaşılan dirençte, yaşanan zaman kayıplarını ve buradaki fazla iş gücü, kalitesiz ortam, işlem sırası karmaşıklığı deyim yerinde iste ne nerede, nasıl olacak, bu nerenin soruları ve yaşanan problemler, fazla ve gereksiz üretilen, tanımlanmamış ya da hiç olmadık yere istiflenen ürünlerden “tekrar tekrar yapmaktan yorulmadınız mı, bunu standart hale getirmek size keyif vermez mi” sorularına olumlu cevap almaktan geçmektedir. Son S olan Disiplini sağlamakta bunları korumaktan, kültürü sağlamaktan geçmektedir.

 

Takip için gerekli formları oluşturmak, uygulama el kitabı olan prosedürleri oluşturmak ve ortam görselliğini sağlamak 5S’ in tamamlanma aşamasıdır.

 

Bu süreçte sizlere destek sağlamak ve daha fazla bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.